Obilježavanje Međunarodnog dana sestrinstva u Lipiku PUT HUMANOSTI – Štefanije Papailiopulos – Od volonterke Crvenog križa u Lipiku do nagrade Florence Nightingale

Hrvatska udruga medicinskih sestara/tehničara i drugih radnika uz zdravstvu Domovinskog rata u Gradu Lipiku obilježava Međunarodni Dan sestrinstva ( 12.svibnja),  Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (8. svibnja) i Tjedna Crvenog križa u Republici Hrvatskoj (8. – 15. svibnja) cjelodnevnim programom u suradnji sa Hrvatskim Crvenim križem, Gradom Lipikom i Toplicama Lipik-Specijalnom bolnicom uz podršku Centra za zdravstvene politike i diplomaciju Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar. Pomoć u organizaciji događaja pružili su: Srednja škola Pakrac, Osnovna škola Lipik, Dječji vrtić „Kockica iz Lipika, Osnovna glazbena škola Pakrac, Muzej grada Pakraca, TILIA – Udruga za promicanje kulture i kulturne baštine Lipik, Turistička zajednica Grada Lipika i Multikulturalni centar Lipik sa Gradskom knjižnicom i čitaonicom, Škola za medicinske sestre Mlinarska, obitelji Usmiani,  Zbirka za povijest sestrinstva Hrvatske udruge medicinskih sestara, prof. Josip Božić mag.med.tech., te doktorici Marici Topić.

Dama sa svjetiljkom, kako su zvali Florence Nightingale, utemeljila je moderno sestrinstvo brigom i požrtvovnošću za ranjenike tijekom Krimskog rata. Njena je hrabrost bila putokaz Henryu Dunantu potičući ga na hrabre korake u službi humanosti u talijanskim ratnim prostranstvima, što je označilo početak najvećeg humanitarnog pokreta –  Pokreta Crvenog križa. Sve navedeno potaknulo je Hrvatsku udrugu medicinskih sestara/tehničara i drugih radnika Domovinskog rata da ove godine Međunarodni dan sestrinstva obilježi u znaku Hrvatskog Crvenog križa i Štefanije Papailiopulos, hrvatske verzija Florence Nightingale, koji svojim aktivnostima stavljaju naglasak na humanost, hrabrost, požrtvovnost, zdravlje i multitranskulturalnost, ostavljajući tako neizbrisiv trag u povijesti hrvatskoga zdravstva i sestrinstva. Na Simpoziju će uz navedene teme biti istaknuta i povezanost sestre Ani, kako su Štefaniju zvali, s radom profesora Andrije Štampara i Higijenskog zavoda/Škole narodnog zdravlja, s posebnim naglaskom na brigu za čovjeka kao  temeljnu odrednicu društva u kojemu je zdravlje pojedinca ključno za društveni napredak.

Put prema Multikulturalnom centru i otvorenju izložbe “Put Humanosti“ posjetitelje među kojima će biti i članovi obitelji  Štefanije Papailiopulos  odvesti će  prisutne stotinjak godina unatrag, u doba kada je sestra Štefanija bila najaktivnija. Lipički interpretatori su prilagodili svoj živopisni obilazak perivoja u Lipiku “Čarolija dobre vode”, priči o „Sestri Ani“ koja je svoj poziv otkrila upravo u njihovom gradu.

Ova izložba posvećena je istinskoj junakinji humanosti, ljudskosti, čovječnosti, ali ponajviše junakinji zdravstva i sestrinstva koja je ostavila trajan trag i neprocjenjiv doprinos boljem životu ljudi u ruralnim područjima Hrvatske.